Turnéplan 2018

3/3 Humanistiska förbundet, Uppsala

2/5 Lunchkonsert, Uppsala missionskyrka

23/6 Midsommardagskonsert Uppsala domkyrka, 21.00

5/8 Torsvi kyrka, Enköping, 18.00

19/8 Tensta kyrka, 18.00

 

Turnéplan 2017

24/2 Falun, Falu Folkmusik och Dans: http://www.falufolkmusikodans.se/program/folkmusikcafe-erika-lindgren-liljenstolpe-cecilia-osterholm/

23/3 Poesifestival, Tierp.

14/5 Leufstabruks kyrka kl 15.
17/5 Uppsala missionskyrka, Lunchkonsert 12.00.

10/6 Ransäterstämman.
23/6 Midsommardagskonsert Uppsala domkyrka, 21.00.

9/7 Frötunastämman, Norrtälje.

9/8 Söderboda, Gräsö

7/10 Poesifestival, Enköping
8/10 Kungl. Vetenskapssamhället, Uppsala (privat)

 

Turnéplan 2016

15/1  Bror Hjorths hus 19.00. Begränsat antal platser, kontakta Bror Hjorths hus för att reservera: 018-567030, bokning@brorhjorthshus.se

2/3 Uppsala missionskyrka, lunchkonsert 12.00
11/3  Göteborg, Folkmusikcaféet: http://www.folkmusikkafeet.net/program

29/5 Kulturoasen i Håga, Uppsala 14.00: http://www.kulturoasen.se/event-items/erika-cecilia/

25/6 Uppsala domkyrka 21.00

7/7 Östbjörka, Rättvik

3/8 Tensta kyrka, Vattholma
11/8 Söderboda, Gräsö
22/8 Linneanum, Uppsala
28/8 Häveröstämman

2/9 White Arkitekturfestival, Uppsala 13.30: http://www.white.se/calendar/arkitekturfestival-2/
2/9 Tegelsmora kyrka (Tegelsmoraveckan) kl 19: http://www.tegelsmora.se/tegelsmoraveckan.html

8/10 Linköpings folkmusikfestival: http://folkmusik.nu/festival/page/3/
13/10 Stallet 19.00. Konserten spelas in av Sveriges Radio P2: http://stallet.st/index.php/sv/22-program-beskrivning/6288-161013-rallarnas-visor

17/11 Omnikvariatet 19.00. Dragarbrunnsgatan 53 Uppsala: http://omnikvariatet.se/

Turnéplan 2015
16/11 Uppsala stadsteater: ”Bokens dag” 19.00
24/10 14.00 Oktoberstämman, Uppsala Konsert & Kongress
25/9 RELEASEKONSERT, Bror Hjorts hus, Uppsala (19.00)
9/8 Rasbokils kyrka (14:00)
2/8 Lena kyrka, Vattholma (18:00)
21/6 Viksta kyrka (18:00)
20/6 Uppsala domkyrka (21:00)
13/5 Uppsala Missionskyrka

Tidigare spelningar

5/11 Smålands nation

25/11 ”Sofia i parken”, keramikens hus i Strängnäs 16.00.

19/6 Söderboda café, Gräsö, kl 19:00

22/6 Midsommardagen, Uppsala domkyrka kl 21:00

27/5 (2012) Kulturernas karneval, Uppsala.

23/6 (2012) Capri, Villa san Michele

23/6 (2012) Uppsala domkyrka kl 21:00

25/6 Midsommardagen, Uppsala Domkyrka kl 21.

4/7 Erika, Cecilia och Örjan, Vinterviken

30/8 Polarprisets bankett

20/3 Uppsala konserthus (15:00) Tillsammans med Örjan Englund, dragspel och sång.

7/8 Skansen med Benny Andersson och Orsa Spelmän

24/9 Skeppis, Stockholm. Konsert och dans.

28/11 Musikcafé i Eriksbergskyrkan, Uppsala.

28/1 Mosebacke, Klubb Diva med Eva Hillered

29/1 Medelhavsmuseet, invigning av ny Cypernutställning. Erika & Cecilia och Mats Einarsson.

29/3 Tant Gröns kulturoas, Håga by i Uppsala.

16/5 Kulturernas karneval i Uppsala. kl 18:15

22-24/5 Tantzhaus Folk, festival i Leipzig, Tyskland.

20/6 Uppsala Domkyrka kl 21:00

27/6 Santa Maria Kyrka, Uppsala kl 18:00

28/6 Flottsunds kyrka, Uppsala kl 18:00

26/7 Helga trefaldighets kyrka, Uppsala kl 18:00

1/8 Alunda Kyrka kl 18:00

6/9 Tunabergskyrkan kl 18:00

12/9 Kulturnatten, Helga Trefaldighets kyrka kl 17:00

27/10 Ekeby församlingshem, Hökhuvud, Östhammar

2/8 Alunda Kyrka kl 18.00

31/7 Eric Sahlström Institutet, Tobo

23/7 Rättvik Folklore festival

2/7 Bingsjöstämman

25/6 Livekonsert på P4 Radio Uppland, 12.00

21/6 Uppsala domkyrka 21.00

18-24/4 Spelningar inom ”Kultur i vården”, Uppsala län

27/3 19.00 ”Hemma hos Izzy”. Folklore centrum, Wollmaryxkullsgatan (T-bana Mariatorget), Stockholm.

29/3 Umefolk, Umeå

24/2 15.00 Uppsala dragspelsklubb. Vaksalaskolan, Uppsala.

11/2 Releasekonsert med Eva Hillered. Mosebacke, Stockholm

9/2 ”Felan”, Örebro. Konsert och dans (20.00)

12/1 Renshammar, Bollnäs (19.00)

11/12 2007 Bistro Hijazz, 21.00

14/10 Mosebacke (19:00). Tillsammans med Eva Hillered.

25/9 Kyrkomötets öppnande, Uppsala.

6-8/7 Festivalen i Rudolstadt, Klicka här för bilder!

30/7 Boda gammelgård, Rättvik, 19.00

8-10/6 Ransäterstämman

23/6 Midsommardagen i Uppsala Domkyrka kl 21

13/5 Disastämman, Uppsala 13.00

29/4 Musikcafé, Storvreta 18.00

10/3 Releaseparty på Hijazz Klicka här för bilder! Turné för Rikskonserter

21-25/2 Turné till Memphis, USA Klicka här för bilder!

17/2 Rättvik

9/2 ”Stallet” i Stockholm

3/2 Folkets hus i Falun

17-20/8 Bidasofolk festival, Baskien, Spanien

12-16/7 Kaustinen, Finland

6/7 Östbjörka, Rättvik.

1/7 Stämman i Sunnanäng, Ludvika.

25/6 Björklinge Kyrka (20.00)

24/6 Uppsala domkyrka (21.00)

10/5 Lunchkonsert, Uppsala Missionskyrka (12.00)

12/3 Alunda Kyrka (18.00)

13-24/2 Spelningar inom ”Kultur i Vården”, Uppsala Kommun

2/2 ”Hemma hos Izzy”, Wollmar Yxkullsgatan 2 (T-bana Mariatorget), Stockholm

28-29/1 -06 Frankrike, Festival du violon

21/1 -06 Kallhäll

5-7/12 Köln

18/11 Göteborg, Folkmusikcaféet 19.30.

2/11 Uppsala missionskyrka kl 12.00

27/10 Norrtälje

26/8 Luleå

30/8 (19:00) Tegelsmora kyrka

6/8 (18:00) Alunda Kyrka

6/8 (13:00) Gräsö

8/7 Östhammars musikvecka

6/7 Bingsjöstämman

2/7 Stämman i Sunnanäng, Dalarna

27/6 Ekebyholms slott (19.00)

25/6 Uppsala Domkyrka (21.00) Midsommardagen

21/5 Festivalen ”Musiques Vivantes” i Courcouronnes, Frankrike.

21/4 Biblioteket i Alexandria Klicka här för bilder!

11/3 Båtmässan i Älvsjö

4/2 (20.00) Kalle Moraeus och Bengan Janssons show

25-26/2 Umeå Folkmusikfestival

26/1 (12:00) Uppsala Missionskyrka

4/12 (13:00) UNT Citykontor, Uppsala

27/11 Radio music hall, Köln, Tyskland

28/10 Tunabergskyrkan

16/10 Enskede

16/9 S:t Olofskyrkan i Flogsta, Uppsala 19.00

2-13/9 Turné i Frankrike Spelningar i Paris & Lorraine

29/8 Stämma i Kungsängen

28/8 Fogdöstämman, kurs och konsert

21/8 Releaseparty, Pub 19 Klicka här för bilder!